Wśród przyczyn powstawania choroby wrzodowej żołądka można wymienić m.in. refluks dwunastniczo-żołądkowy, stosowanie bez tzw. osłony niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym bardzo popularnych leków przeciwbólowych). Wiele jest też czynników ryzyka sprzyjających pojawieniu się choroby wrzodowej: nieprawidłowa dieta i nawyki żywieniowe, stres, palenie papierosów, ostre przyprawy, nadmierne picie kawy i alkoholu i inne.
Najczęściej jednak wrzody układu pokarmowego spowodowane są zakażeniem bakterią Helicobacter pylori. Jak się szacuje, bakteria ta jest odpowiedzialna za 75-90 % wrzodów dwunastnicy i ok. 70 % wrzodów żołądka. Zakażenie bakterią Helicobacter pylori odbywa się drogą pokarmową. Toksyny produkowane przez nią prowadzą do uszkodzenia komórek błony śluzowej i powstania wrzodów. Jednak należy pamiętać, że nie u wszystkich nosicieli tej bakterii zmiany te występują, wielu z nich nie zdaje sobie więc sprawy, że ją mają.
Bakterię można wykryć za pomocą: prostych testów płytkowych (do kupienia w aptece), badań testami ureazowymi wykonywanymi podczas gastroskopii (wynik w 15 min.) lub badań histopatologicznych wycinka tkanki pobranego w badaniu gastroskopowym. Badanie w kierunku Helicobacter pylori jest tylko jednym z etapów z diagnostyki, która należy wykonać, aby przystąpić do efektywnego leczenia choroby wrzodowej.
Tylko specjalista gastrolog może wykonać gastroskopię oraz inne badania, które pozwolą określić dokładny stan zaawansowania choroby i dobrać metody leczenia. Dobrą wiadomością dla chorych jest fakt, że współczesne leki dają możliwość pełnego pozbycia się Helicobacter pylori z organizmu i skutecznej terapii choroby wrzodowej. W typowych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne połączone z odpowiednią dietą, co daje dobre rokowania na przyszłość.
Warto wcześnie zacząć takie leczenie u lekarza specjalisty gastrologa, gdyż nieleczona choroba wrzodowa może prowadzić do poważnych powikłań, w tym stanów zagrożenia życia (np. krwotoków, perforacji układu pokarmowego). Nie należy zatem zwlekać z wizytą w gabinecie gastrologicznym. W przypadku wystąpienia nagłych i bardzo silnych bólów brzucha z objawami wstrząsu, krwawych czy „fusowatych” wymiotów, smolistych lub krwawych stolców należy niezwłocznie zgłosić się na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR).